Autor Subiect: Sfaturi Acvariu Nano  (Citit de 38997 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Sfaturi Acvariu Nano
« : Februarie 23, 2016, 09:14:35 am »
Buna tuturor , Cristian din Bucuresti, de mai bine de o luna am cumparat un Acvariu nano cub dennerle de 20 l cu scopul de "relaxare - birou".
Acest acvariu este dedicat cultivari crevetilor dupa cum stiti si are un filtru micut 150 l/h putere 2w suficient pt creveti si pesti foarte mici  pana in 2 cm .
Cum eu am optat pt un acvariu plantat cu pesti de dimensiune medie 5 exemplare cum ar fi  guppy frumos colorati am sesizat ca ar trebui inbunatatita filtrarea.
Pentru acvarii nano 20 l se gasesc se pare mai greu filtre externe .Am gasit modelul extern cascada  AQUAEL FILTRU FZN 1 pt a schimba filtru intern care ocupa destul spatiu in acvariu. Modelul de care vorbesc are atat filtrare mecanica pe burete cat si biologica pe siporax debitul fiind reglabil atat pt acvarii nano de 20l cat si pt acvarii mai mari de 70 -100 l .
Intrebarea mea cum fac sa schimb filtru intern , acvariul acum este ciclat contine plante si pesti si nu as dori sa-l deciclez punand un filtru nou .
Deci cum fac le las sa lucreze in paralel in acvariu o perioada si apoi elimin filtru intern ? Adaug solutii de start up ACTIBACTOL care adauga bacterii bune in cel nou marind ciclarea lui ?...............Sfaturii legate de filtru daca aveti cum vi se pare?
Asigura o filtrare intensiva, recircularea si oxigenarea apei
- Debit reglabil
- Capacitate mare de filtrare
- Ofera posibilitatea de a combina medii filtrante diferite, in functie de nevoile vietuitoarelor din acvariu
- Functionare silentioasa
- Usor de instalat si de intretinut
- Recomandat pentu acvarii de apa dulce

Carcteristici tehnice:
- Capacitate acvariu 20 - 100 l
- Debit reglabil max. 500 l/h
- Putere 7.2 W

Multumesc :)
Cristian

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Sfaturi Acvariu Nano
« Răspuns #1 : Februarie 23, 2016, 10:24:31 pm »
   Bine ai venit pe forumul nostru  :) Daca acvariul e echilibrat ,biotopul nu se va decicla cand vei schimba filtrul .
Pentru siguranta ,adauga totusi in filtrul nou mediul din filtrul vechi . O aditie start-up e bine venita .
Filtrul cascada Aquael pare o alegere potrivita .
   Succes  ;)

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Sfaturi Acvariu Nano
« Răspuns #2 : Februarie 23, 2016, 11:57:19 pm »
As vrea sa pot face asta dar filtrele de la dennerle sunt atat de proaste ca nu permite o schimbare a materialului filtrant , sunt infasurate ciudat pe o carcasa de plastic. Ma gandeam sa le folosesc in paralel macar 2 sapatamani cu aditie de bacterii si dupa aceea sa-l schimb asta pt siguranta acavriului. ideea ta este buna daca puteam sa i-au panza filtranta de la filtru vechi si sa o folosesc ca mediu filtrant la cel nou. Multumesc mult.

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Sfaturi Acvariu Nano
« Răspuns #3 : Februarie 24, 2016, 07:12:29 am »
   Filtrele Dennerle sunt speciale ,orienteaza-te cumva dar fara sa il strici .Ok ,Spor  :D