Apa dulce > Aquascape

Acvariu biotop

(1/8) > >>

ciclid:
    :)  Pe parcursul evolutiei ,indiferent de habitat ,natura a reusit sa creeze anumite simbioze intre vietuitoare .
Functie de mediu : rece-cald ,acid-alcalin ,compozitie geo ,etc. rezulta un numar nelimitat de Biotopuri naturale .
Daca vorbim de Biotopuri artificiale ,termenul e usor derutant ,deoarece aici intervine mana omului .
In general acvaristii cauta sa imite un anumit biotop natural : mediul ,decorul si vietatile ( pesti ,vegetale si nevertebrate ),
formeaza astfel o planseta ,ca sa zic asa . Apoi urmeaza inspiratia Aquascaper-ului pentru alegerea unei teme .  ;)


atmaro:
Buna ce plante folosesti ? Vreau sa-mi plantez si eu un acavariu nano 25/25/30 cm inaltime sumar dar inteligent la 20 l cu plante mici dar de contrast sa dea frumos "un colt de natura"  prevazut cu spatiu de joaca pt pesti . Am 5 guppy frumosi. Invata-ma si pe mine vreau un pont nu prea ma duce imaginatia departe.
Ajuta-ma te rog cu sugestii idei si plante de cumparat etc...... de unde si ce? Ce substrat folosesti , nisip inert , si ce planta de sol care intinde ca un muschii cum i se spune? .............. multumesc

ciclid:
   Hi * Vegetalele recomandate pentru Nano sunt cele de talie mica .Profesionistii insa pot incerca realizarea unui Bonsai ...
Ai prins idea ,poti folosii 2-3 specii cu texturi ,forme si culori diferite . Completezi apoi eventual cu o feriga si un muschi .
Avantajul acvariilor cu luminator suspendat ,il da faptul ca vegetalele se pot catara si deasupra apei .
Sunt peste 200 specii de vegetale acvatice ,care m-au incantat in acvariile noastre ,in decursul timpului .
Acvariul din foto pe care l-am facut pentru Dl .Hans ,are aprox . 600 L . in el vietuiesc peste 30 de specii si subspecii de vegetale .
   Momentan am pentru tine cadou ,ceva Cryptocoryne ,Limnophila si Ceratopteris .
Mai avem Vallisneria Spiralis dar nu prea e pentru Nano .
   In general folosesc nisip de rau ,iar pentru cazuri speciale nisip recifal . Substratului ii poti adauga ce aditiv doresti ...
   Speciile de plante din primplan se numesc generic Gazon . Ex . : Hemianthus ,Marsilea ,Micranthemum ,etc ...
Cu Placere  ;)

atmaro:
 :)Buna ,multumesc mult pt sfaturi plante o sa le cumpar numai sa ma inveti si unde sale pun (fata,mijloc spate) , mai am cateva intrebari una:  despre aditia de co2 e necesara pt un acvariu plantat 20l si ce co2 imi recomanzi?  Incalzitorul de substrat este necesar la 20l sau e doar un moft ? Pestisori cory pot supravietui intr-un acvariu plantat sau il fac varza? Plante ca Hemianthus callitrichoides pt sol-gazon ,Eleocharis parvula/acicularis, taxiphyllum alternans-christmas moss, microsorum pteropus narrow- fundal...........ce parere ai sunt pretentioase merita ?  Ce roci imi recomanzi pt a nu aduce tot felul de chesti calcaroase nocive pt pesti  "Dragon Stone"merita ? Sau ce recomanzi ?  Uite la ce m-am gandit  pt 20 L ceva simplu dar frumos  iti trimit un link si vreau parerea ta vizavi de plante , roci , lemn etc.... https://www.youtube.com/watch?v=vwf9iyl8Dgc   sau  https://www.youtube.com/watch?v=tqNXtsFRrNM   care mi s-au parut deosebite .
Dar nu stiu ce plante, ce roci folosesc ,ce substrat hranitor si nici ce nisip ..... si nici altele pt a incepe un asemena acvariu . Cate plante intra etc. Multumesc.

ciclid:
   Hi * Aditiile cu nutrienti sunt necesare ptr ca ajuta acvariul si acvaristul pe toate planurile :
 - imbunatatesc calitatea apei ,
 - scad cantitatea algelor indezirabile ,
 - micsoreaza timpul de mentenanta ,
 - cresc intervalul de timp intre 2 schimburi de apa ,etc .
CO2 -ul poate fi difuzat astfel :
 - profi : cu electrovana-magnetica (exista pe piata o bijuterie ptr Nano la 500 Lei.),
 - cu electroliza ,
 - bompa cu drojdie ,
 - tableta efervescenta ,
 - solutie ... Alegi in functie de gust si buzunar . Optiunea pe electroliza din cate stiu in RO,e valabila la peste 100 Litri .

   Incalzitorul de substrat nu e un moft pentru acvariile mai mari de 50 L . ,fenomenul convectiei ajuta . Cory sunt pasnici cu plantele,
vegetalele mentionate de tine sunt ok .
   Pe piata sunt multe roci fake-uri din plastic ,o mica excursie la munte sau pe malul unei ape rezolva aspectul .
Ptr fresh ,roca trebuie sa fie vulcanica iar ca estetica : e bine sa ai pietre intr-un acv.cu aceasi textura si culoare .
   Ambele ex. ar trebui sa te inspire ,restul sunt detalii ... Cu placere  :D

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă