Autor Subiect: acvariul biotop  (Citit de 255832 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline danut

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
acvariul biotop
« : Februarie 21, 2012, 08:06:06 pm »
S-a gandit cineva la un acvariu autonom unde hrana sa se inmulteasca natural si in cantitate suficienta pentru un numar limitat de pesti
iar plantele sa ofere suficient oxigen fara pompa.M-ar interesa un acvariu si am facut cateva experimente dar nu ar strica niste sfaturi.
Practic vreau un acvariu cu un consum minim de energie,iluminat cu leduri si fara a cumpara hrana sau foarte putina atunci cand
resursele interne sunt insuficiente.

Offline ursachi

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: acvariul biotop
« Răspuns #1 : Februarie 22, 2012, 03:25:39 am »
Sincer sa fiu suna tare interesant...
Eu personal nu sunt in masura sa iti dau vre-un sfat, dar cred ca tocmai mi-ai aprins un beculet :)) poti sa imi spui ce fel de experimente ai incercat pana acum???


Ca hrana... ma gandesc la tzantari (asta imi trece mie prin cap)

Offline aurel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 41
  • Karma: 1
  • Eminescu:NatureDontLay
    • Vezi Profilul
    • www.acvariul.ro
    • Adresa de email
Re: acvariul biotop
« Răspuns #2 : Februarie 22, 2012, 09:32:08 am »
Un acvariu nu poate sa se autointretina pe o durata de mai multe saptamani fara ca pestii sa sufere de malnutritie.E adevarat ca daca sunt putini pesti raportat la capacitatea acvariului si acesta e plantat si echilibrat,pesti se pot hrani cu vegetalele din apa,dar numai pentru cateva zile.
Un acvariu poate functiona cu s-au fara pompa de aer,varianta din urma fiind valabila numai
pentru cei care au suficienta experienta.Un acvariu nu e recomandabil sa functioneze fara pompa
de apa cu filtru,deoarece inseamna sa schimbi apa mai des,pentru pastrarea unei bune calitati a apei.
Economia de energie se poate obtine prin folosirea iluminatului cu leduri,o alta metoda si mai buna ar fi o lampa optica care sa nu consume de loc electricitate.Practic folosesti fibra optica pentru conducerea optima a luminii solare catre suprafata acvariului.
La acvariile recifale,deoarece pestii sunt mai mofturosi,se folosesc uneori refugii de inmultire a hranei vii.Daca consideri ca nu te complici,poti folosi si la un acv.de apa dulce acelasi principiu.
Cu ajutorul unei pompe de recirculare,legi 2 acv.Intr-unul ti pestii,in celalalt inmultesti microfauna.
Acvarist-ul are un alt mod de viata,nu un hobby... 0727.336.985