Autor Subiect: Acvariu biotop  (Citit de 52925 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #30 : Martie 17, 2016, 11:33:17 pm »
 ;) Reveni cu o intrebare, am facut comanda de nymphaea zenkeri imi vine intr-o saptamana - habar nu am cum se pune- bulbul se introduce tot in substratul fertil sau se lasa jumatate afara ? Fiind planta de prim plan care ar fi pozitia ideala la mine dat fiind ca am acele stanci pe care le-ai vazut -  in spatele lor, lateral stanga, sau dreapta langa backround-ul negru unde este acum si elodeea si anubias ? Cum i se ppoate limita cresterea ?

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #31 : Martie 19, 2016, 05:45:22 am »
   Bulbul se introduce complet in substrat ,amplasat mijloc/spate ,spre stanga .Cand va creste o sa faca umbra stancariei ,sub el nu o sa se poata dezvolta alte vegetale . Dupa cum am vazut ca sti ,va trebui sa-i controlezi forma frunzelor.

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #32 : Martie 20, 2016, 06:25:47 pm »
Multumesc mult, i-am facut loc exact unde mi-ai precizat, astept sa vina si floarea saptamana care vine sper pe luni ,marti .
Apropo tu cum ai scapat de alge sau care au fost metodele folosite de tine pt diminuarea drastica a algelor din acvariu?
Uite la ce m-am gandit eu:
1. Lumina mai putina doar 6 ore pe zi,
2. Schimburi dese de apa la 4 zile 20%,
3. Co2 o bula pe secunda ,
4. Tratament 4 saptamani la rand cu Easy Life AlgExit,crengute de salcie,apa oxigenata,neoane UV,
5. Geamuri curatare periodica manuala cu magneti,
6.mancare mai putina pestilor,

Ce alge am observat la mine :

Alga Bruna (Diatomele) care apare in special în acvariile noi si neechilibrate. Au aspect de pământ depus pe frunze si decoruri de culoare maronie, insa nu sunt atat de problematice. Cauze: Instabilitatea parametrilor apei, exces de siliciu, iluminare prea slabă.
Remedii: Rabdare, curatare manuala, brigada de curatenie formată din creveți Amano, pesti Otocinclus si melci Neritina.
Alga "Green Spot" se atașează atât pe decor cât și pe frunzele plantelor, în special în cazul plantelor cu creștere înceată cum ar fi Anubias.
Cauze: În majoritatea cazurilor apare atunci când nivelul fosfaților (PO4) este foarte scăzut. Remedii: Răzuire manuală, creșterea nivelului de PO4, melcii Neritina

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #33 : Martie 20, 2016, 08:58:28 pm »
    :) Algele sunt o problema constanta . 1,2,5,6 ok . Depinde de reactor,cam mult CO2 .
Perhidrolul si UV-ul merita incercat ,doar in ultima instanta ,e mai complicat ...
Eu m-as abtine totusi sa cresc nivelul fosfatilor,risc sa dau apa la moara altor specii de alge .

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #34 : Martie 21, 2016, 08:44:19 am »
Am inteles , dar cat c02 , o bula la 4-7s ??? sau cat

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #35 : Martie 22, 2016, 08:55:14 am »
   O bula /secunda daca aceasta e dizolvata complet .Uite un Link .

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #36 : Aprilie 02, 2016, 12:24:50 pm »
Buna , unde gasesc si eu un Anubias frumos pentru a-mi decora buturuga , contra cost binenteles . Multumesc

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #37 : Aprilie 06, 2016, 06:18:51 am »
   Salut Cristian * Uneori gasesti Anubias in petshopul lui Relu Iosif din Obor-hala noua sau la Maxipet .

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #38 : Aprilie 21, 2016, 04:34:23 pm »
 :)Buna , asa arata actualmente acvariul meu
,
mai sunt multe de facut la el  ca de exemplu amenajarea plantelor dupa stanci (si nu stiu ce sa cumpar - plante medi si mici -sau pe stanci daca trebuie ceva de efect  ) , o sa vezi cat de mult a crescut nimphea lotus zekeri. Am cumparat Anubias nana care face si flori  se vede pe buturuga .Intrebare tulpina centrala care se duce spre suprafata apei trebuie taiata ???

Multumesc.

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvariu biotop
« Răspuns #39 : Aprilie 21, 2016, 09:00:11 pm »
   Salut * Ar fi fost bun un brau de plastic lat de 3 cm. care sa-ti mascheze substratul .
Arata bine Nymphaea ,nu e o regula stricta sa-i tai tija frunzei care se duce sus .Depinde de situatie ,
poate doresti o floare parfumata ...
   Tema subiectului e Acvariu biotop,sa inteleg ca biocenoza  ta e cosmopolita ? As fi preferat totusi o apropiere de subiect ...
Imi place gazonul tau  :)