Autor Subiect: Acvarii Nano  (Citit de 35407 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Acvarii Nano
« : Februarie 23, 2016, 09:17:57 am »
 :)Buna, ce imi trebuie mai exact pt amenajarea unui acvariu de 20 l cu stil sa arate bine si sa placa si pestisorilor. Concret substrat nutritiv de care ..... eu ma gandeam la Dennerle DeponitMix Proffesional 9in1 sau JBL AquaBasis plus ,  nisip inert de care .... eu gandeam la 2-4 mm quart negru de la www.evidecor.ro.... si alte asemenea elemente absolut necesare. Vreau sa stiu pt cory -sanitari ce nisip merge (ce garnulatie trebuie sa aibe nisipul ca sa nu se distruga mustatile) . merge pt ei un acavariu plantat sau sumar plantat ? Multumesc
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2016, 07:56:22 am de atmaro »

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvarii Nano
« Răspuns #1 : Februarie 24, 2016, 10:54:31 pm »
   Salut * Eventual poti combina : dedesubt > DDMP + Crystal quartz .
Pentru Sanitari se recomanda nisip de rau cu granulatie de 1-2 mm. ,acvariu plantat e ok ...
Cu placere  ;)

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvarii Nano
« Răspuns #2 : Februarie 26, 2016, 01:43:27 am »
   Salut * In general ptr aquascaping se folosesc acvarii cu latimea > inaltimea . Intradevar,substratul va fi acoperit de vegetatie .
   1. 60 x 35 h x 40 = 84 L . brut . Am vorbit cu Pepika si au lampa pe Led cu Moonlight ,dar la 80 cm.
   2. dupa ce facem acvariul ,ne orientam in piata + ce mai am eu ,
   3. EEP 130 e potrivit pentru acv. > de 60 L . SSL 32+8 e ok .
   4. despre roci am vorbit , bambusi sau crengi ( vi sau preparate ), ne ocupam .  :)

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvarii Nano
« Răspuns #3 : Februarie 26, 2016, 10:19:06 am »
Multumesc pt raspunsurile voastre prompte care ma scapa de multe griji. Intrebarea mea :  am gasit de curand la un magazin online Acvariu 64 litri AT195 http://www.aquariumprest.ro/products.php?326  ce parere aveti daca se merita sau nu ??? . Probabil o sa va intrebati de ce am luat in considerare si aceasta varianta, raspunsul meu din lipsa banilor. Deja am facut o investitie majora de aproximativ 900 Ron intr-un acvariu Kit Nano Cub dennerle 20 l pe care l-am amenajat cum ma dus capul (atasez poze - sa nu radeti de mine ) si am realizat ca de fapt nu asta imi doream +  este cam aglomeratie la mine ca na nu ma dus capul . Acum dupa doua luni de studiu (ca inainte nu aveam timp) mi-am dat seama ca nu asta doresc .
Vreau un acvariu plantat cu stil adecvat echilibrat si armonios pt pestisori mei.
Dar m-am lovit de bani si atunci caut si caut tot felul de variante care mai de care mai ieftine asfel incat sa-mi fac ce doresc dar frumos.
De aceea optez  pt alte variante sunt mai atent asfel incat sa nu mai fac o noua investitie proasta. Acvariu de 20 L il voi pastra pt puiet sau carantina sau il vand.
Ce sa zic merg pe mana voastra dar va trebui sa aveti rabdare cu mine , ideea este ieftin cat se poate dar bun , la ce putem renunta deocamdata la ce nu , ce se merita sa iei si ce nu sau mai poate astepta asfel sa ma pot echillibra si cu bani.
Cum ati gandi voi economic ceva care sa va placa la preturi accesibile daca ati fi in locul meu ?
Multumesc .......nu va pot posta pozele imi spune mereu ca folderul este plin

Offline ciclid

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: 0
  • I'will be back
    • Vezi Profilul
Re: Acvarii Nano
« Răspuns #4 : Februarie 27, 2016, 09:36:50 am »
   Cu Placere * Vad ca s-a sters mesajul tau anterior ... Da , ne ocupam printre altele si cu confectionarea acvariilor .
Nu recomandam transportul acvariilor pe distante lungi ,decat in caz de necesitate .
Ne intoarcem la bani ,hotaraste ce doresti ,nu te grabi ,pune deoparte oarece si apoi inchide cercul . Ok ?
 
  Apesi primul buton din stanga , cel cu Monalisa , apoi introduci linkul cu foto dintr-un album Personal .
Mai incearca odata si daca nu reusesti vorbim pe Ms. P.
Best Weekend *

Offline atmaro

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Acvarii Nano
« Răspuns #5 : Martie 08, 2016, 12:21:14 pm »
Monalisa aceea despre care vorbesti este mica pt ochiul meu pana am gasit-o mi-a luat ceva timp ma asteptam sa fie mare cat calculatorul meu sa o vad , sper sa razi de mine asta e.... multumesc