Autor Subiect: daphnia, rotiferi vii  (Citit de 26855 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Magnetar

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
daphnia, rotiferi vii
« : Decembrie 09, 2012, 11:14:15 am »
Cred ca Daphnia si Rotiferii vii sunt foarte utili in alimentatia pestilor cat si in controlul algelor si sursa de amoniac la cicarea acvariului.
Fiind incepator nu cunosc sursele desponibile in Bucuresti de diverse necesare in ale acvaristicii.
Va rog daca cunoasteti Piata,petshop,crescator,pasionat de la care sa pot achizitiona in caz de nevoie Daphnia si/sau Rotiferi vii va rog sa-mi comunicati.

Offline torent

  • Univers shine liquid
  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • Mesaje postate: 49
  • Karma: 0
    • Vezi Profilul
    • Acvariul.ro
Re: daphnia, rotiferi vii
« Răspuns #1 : Decembrie 10, 2012, 07:20:01 am »
Ai dreptate ! In secolul trecut , cand lacul Vacaresti nu era poluat , aveam o sursa constanta de purici indiferent de anotimp . Hranind in surplus o populatie de ciclide , s-a format in apa acvariului un nor de infuzori care a afectat grav pestii . Am salvat situatia cu ajutorul Daphniilor ...
Hrana vie nu e doar utila ci esentiala daca doresti sa inbunatatesti traiul pestilor .
Impreuna cu alt crescator : Ninel , ingrijeam un ochi de apa din natura , punand saptamanal cate putin lapte . Era o crescatorie intensiva de purici , acum locul e plin de gunoaie ...
M-as bucura sa aflu ca exista acvarist in Bucuresti , cu o sursa constanta de Daphnia , poate in zona Snagovului . Poti incepe insa cu oua de Rotiferi .